TV SET LCD 55" QLED 4K/QE55QN85FAUXXH SAMSUNG
Код товара: QE55QN85FAUXXH
ID: 529743
Гарантия: 24 месяца
Samsung
Печатать
Производитель Samsung
Технические характеристики
EPREL Data Sheet (Link) https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2204977/fiches?language=EN
Порты и интерфейсы
Bluetooth 5.3, Yes
Экран
Технология дисплея Neo QLED
Общие характеристики
Tap view Yes
Motion interpolation technology Motion Xcelerator
Game mode Yes
Eco sensor Yes
AMD FreeSync type FreeSync Premium Pro
AMD FreeSync Yes
AI Upscale Yes
Stand colour Silver
Audio pre-selection descriptor Yes
Audio output channels 2.2 channels
Active voice amplifier (AVA) Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version HbbTV 2.0.4
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Tuner type Analog & digital
Display refresh rates supported 144 Hz
Picture processing technology Samsung Real Depth Enhancer
Remote control included Yes
Package weight 23300 g
Width (without stand) 1227.6 mm
Width (with stand) 1227.6 mm
Weight (without stand) 17000 g
Weight (with stand) 18000 g
Stand width 263.9 mm
Stand depth 247.4 mm
Height (without stand) 706.4 mm
Height (with stand) 761.2 mm
Depth (without stand) 46.1 mm
Depth (with stand) 247.4 mm
Power consumption (standby) 0.5 W
Multi View Yes
Common interface Plus (CI+) version 1.4
Energy efficiency class (SDR) F
Sound mirroring Yes
TV initiate mirroring Yes
Picture processor NQ4 AI Gen2
Video upscaling Yes
Object Tracking Sound+ (OTS+) Yes
Far-field voice interaction Yes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 2
Universal Browse & Play Yes
TV key support Yes
Backlight dimming technology Ultimate UHD Dimming
Bezel type 3 Bezel-less
Adaptive sound Yes
Auto channel search Yes
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Dynamic contrast ratio marketing name Quantum Matrix Technology Plus
Introduction year 2025
PC in (D-Sub) No
Video apps Samsung TV Plus
Power consumption (typical) 75 W
Power consumption (max) 180 W
Energy saving mode Yes
Voice guide Yes
On Screen Display (OSD) Yes
Number of OSD languages 27
Auto power off Yes
Digital audio optical out 1
Energy efficiency scale A to G
Energy efficiency class (HDR) G
Internet TV Yes
Package type Box
Apple AirPlay 2 support Yes
Digital signal format system DVB-C/DVB-S2/DVB-T2
Screen shape Flat
Native refresh rate 100 Hz
Native aspect ratio 16:9
LED backlight Yes
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display diagonal (metric) 138 cm
Display diagonal 55 "
Cables included AC
Package height 813 mm
Operating system installed Tizen
Package depth 148 mm
Package width 1352 mm
Product colour Silver
Summary Samsung Neo QE55QN85FAUXXH. Display diagonal: 139.7 cm (55"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: Neo QLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator, Native aspect ra...
Unit Calculated Weight 23.3 kg
Product Net Weight 18 kg
Unit Calculated Volume 0.1585575 cubm
Energy efficiency class F
EPREL Registration Number 2204977
EPREL Version Number 1
Unit Box Width 0.145
Unit Box Length 1.35
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 75 kWh
Smart TV Yes
Category Code TVP
Common interface (CI) Yes
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 166 kWh
AC input voltage 220-240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Works with the Google Assistant Yes
Works with Samsung Bixby Yes
Works with Amazon Alexa Yes
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
RF ports quantity 2
HDMI ports quantity 4
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Common interface Plus (CI+) Yes
USB recording Yes
Audio decoders Dolby Atmos
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 200 x 200 mm
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi Yes
Web browser Yes
Ethernet LAN Yes
Sound modes Adaptive Sound Pro
RMS rated power 40 W