129.66 € / gab.
- Pieejams par cenu 129.66 €: 7 gab.
Mainboard|GIGABYTE|AMD B850|Socket AM5|micro ATX|RAM DDR5-SDRAM|2xSlots|3xNumber of M.2 (M) slots|B850MFORCE1.1
Elevate your computing experience with GIGABYTE's renowned motherboard series: AORUS, AERO, and GIGABYTE. Featuring innovative designs and advanced features, these boards offer exceptional performance and reliability. Whether you're a gamer, content creator, or professional, our series cater to your needs, ensuring uncompromising quality and cutting-edge technology.
- X3D Turbo Mode to unleash new era gaming performance
- AMD Socket AM5: Supports AMD Ryzen 9000/8000/ 7000 Series Processors
- Digital 8+2+2 phases VRM solution
- Dual Channel DDR5: 2*DIMMs with AMD EXPO Memory Module Support
- EZ-Latch: PCIe x16 Slot with Quick Release Design
- Friendly UI: Multi-Theme, AIO Fan Control, and Q-Flash Auto Scan in BIOS and SW
- Ultra-Fast Storage: 3*M.2 slots, including 1* PCIe 5.0 x4
- Fast Networking: 2.5GbE LAN
- Extended Connectivity: DP, HDMI
Piegādes veidi
- Saņem veikalā Rēzekne 08.06.2026 par brīvu
- Saņem pasūtījumu mājās 09.06.2026 No 3.62 €
- Express piegāde 03.06.2026 No 6.00 €
Apmaksas veidi: Internetbanka, Bankas pārskaitījums, Bankas karte, Aizdevums.lv lizings, Incredit lizings
Jums ir jautājumi?
Zvaniet vai rakstiet
Zvaniet vai rakstiet
- Aizdevums.lv lizings
- Incredit lizings
| Ražotājs | Gigabyte |
| Svars&dimensijas | |
|---|---|
| Augstums | 35 mm |
| Dziļums | 244 mm |
| Platums | 244 mm |
| Kopējie parametri | |
| 3rd M.2 largest key size | 2280 |
| Unbuffered memory | Yes |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of chassis fan connectors | 2 |
| Front panel audio connector | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| 12V power connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2,PCI Express 4.0,PCI Express 5.0,SATA III |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0/1/10/5 |
| ECC ?ompatibility | Non-ECC |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7000 Series/AMD Ryzen 8000 Series/AMD Ryzen 9000 Series |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Power source type | ATX |
| LAN controller | Realtek RTL8125 |
| Supported memory clock speeds | 4400/4800/5200/5600/6000/6200/6400/6600/6666/6800/7000/7200/7600/7800/8000/8200/8400/8600/8800/9200/9600 MHz |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory slots type | DIMM |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Component for | PC |
| PC health monitoring | Fan/Temperature/Voltage/Water cooling |
| 3rd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| Number of battery cells | 1 |
| Lithium weight per battery | 0.07 g |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| ACPI version | 5.0 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| 2nd M.2 largest key size | 2280 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 1st M.2 largest key size | 2280 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| RGB LED pin header | Yes |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Number of water pump connectors | 2 |
| Number of RGB LED pin headers | 4 |
| Number of EPS power connectors (8-pin) | 1 |
| Number of CPU fan connectors | 2 |
| Front panel connector | Yes |
| Supported memory clock speed (max) | 9600 MHz |
| Maximum internal memory per slot | 64 GB |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Package width | 270 mm |
| Package weight | 1400 g |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64/Windows 11 x64 |
| Package height | 68 mm |
| Package depth | 268 mm |
| Weight | 1180 g |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| Battery technology | Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| Battery type | CR2032 |
| Product colour | Dark brown |
| Summary | GIGABYTE B850M FORCE Motherboard - AMD Ryzen 9000 Series CPUs, 8+2+2 Phases Digital VRM, up to 9600MHz DDR5 (OC), 1xPCIe 5.0 + 2xPCIe 4.0 M.2, 2.5 GbE LAN, USB 3.2 Gen 2. Processor manufacturer: AMD, Processor socket: Socket AM5, Compatible processor s... |
| Unit Calculated Weight | 1.35 kg |
| Unit Calculated Volume | 0.007178 cubm |
| Units per Shipping Box | 8 |
| Unit Box Width | 0.07 |
| Unit Box Length | 0.27 |
| Unit Box Height | 0.27 |
| Warranty period | 3 year(s) |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Akumulatora svars | 3 g |
| DirectX version | 12.0 |
| Motherboard chipset | AMD B850 |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Line-in | Yes |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Number of storage drives supported | 7 |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Cooling type | Passive |
| Country of origin | China |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Bundled software | Norton® Internet Security (OEM version) |
| Screws included | Yes |
| Microphone in | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Batteries included | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Category Code | MBA |
